SAZU za ohranitev slovenščine predlaga spremembe 15. člena novega zakona
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) se zavzema za pravico slovenskih študentov do izobraževanja v slovenskem jeziku na slovenskih visokošolskih zavodih, pri čemer smiselne izjeme določa zakon. SAZU predlaga spremembe 15. člena novega zakona o visokem šolstvu, ki je trenutno v javni obravnavi.
SAZU v sporočilu za javnost izpostavlja, da je trenutni predlog zakona, ki bo v javni obravnavi do 24. julija, v osnovi dober, vendar vsebuje nekaj določil, ki ogrožajo osnovno izhodišče. Po stališču SAZU iz leta 2016 imajo slovenski študentje pravico do izobraževanja v slovenskem jeziku, izjeme pa morajo biti jasno opredeljene z zakonom. Da bi to dosegli, predlagajo spremembe v treh ključnih točkah: formulacija “večje število tujih študentov”, financiranje študijskih programov v tujem jeziku in določitev učnega jezika.
Formulacija “večje število tujih študentov” ni jasna in omogoča zlorabe. V preteklosti je bilo kot “večje število” opredeljenih že nekaj tujih študentov, kar je povzročilo, da so morali slovenski študentje poslušati predavanja v angleščini. SAZU predlaga, da se v zakon jasno zapiše, da se izvajanje programov v tujem jeziku ne financira iz javnih sredstev. Po njihovem mnenju programi v angleščini spodbujajo odliv možganov, kar ni v interesu države.
Prvi odstavek 15. člena določa, da je učni jezik v slovenskih visokošolskih zavodih slovenski, drugi pa določa smiselne izjeme. Tretji odstavek po mnenju SAZU uzakonja nesmiselne obveznosti, kot je zagotavljanje študijskih gradiv v slovenščini za študente, ki študirajo tuje jezike. Zato predlagajo, da se tretji odstavek v celoti črta.
SAZU je svoje predloge posredoval predsedniku vlade Robertu Golobu, predsednici republike Nataši Pirc Musar in predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič.
[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pexels