Spanje in staranje: Kako se spreminjajo naši spalni vzorci in kaj lahko storimo za boljši spanec?

Spanje je ena od osnovnih potreb človeka, ki močno vpliva na naše zdravje in splošno počutje. Toda, ali ste opazili, da vaš spanec ni več tak, kot je bil v mladosti? Če se spopadate z motnjami spanja ali nespečnostjo, niste sami. Skoraj polovica moških in žensk, starejših od 65 let, poroča o vsaj eni težavi s spanjem. S starostjo postajajo težave s spanjem vse pogostejše, zato je pomembno razumeti, kaj jih povzroča in kako jih lahko omilimo.

Spremembe v spalnih vzorcih s starostjo

Ko se staramo, se naši spalni vzorci naravno spreminjajo. Starejši ljudje pogosto spijo manj ur, se večkrat prebujajo ponoči in preživijo manj časa v globokem spanju, ki je ključno za obnovo telesa in duha. Poleg tega je manj časa namenjenega fazi REM, kjer se pojavljajo sanje. Vse te spremembe lahko vplivajo na kakovost spanja, vendar to ne pomeni, da starejši ljudje potrebujejo manj spanja. Kvaliteten počitek je ključnega pomena za zdravje, ne glede na starost.

Pogosti vzroki za težave s spanjem pri starejših

Obstaja več dejavnikov, ki lahko vplivajo na spanec starejših. Eden od pogostih vzrokov so slabe spalne navade. Neurejen urnik spanja, prekomerno dremanje čez dan, uživanje alkohola pred spanjem ali prebivanje v postelji, ko nismo zaspani, lahko negativno vplivajo na našo sposobnost, da hitro zaspimo in trdno spimo… več na Senior24.

Portal24; Foto: Freepik

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja