Računsko sodišče: Nakup prenosnih računalnikov brez ustrezne pravne podlage

Računsko sodišče je v svojem končnem revizijskem poročilu izrazilo kritiko na račun Ministrstva za digitalno preobrazbo glede nakupa 13.000 prenosnih računalnikov v vrednosti 6,5 milijona evrov. Revizorji so ugotovili, da ministrstvo ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti, kot ju določa zakon o javnih financah.

Poročilo ni prineslo bistvenih sprememb v primerjavi z osnutkom, ki je že junija krožil v medijih. Revizorji so opozorili, da zakon o spodbujanju digitalne vključenosti zahteva, da vlada s predpisom podrobneje uredi mehanizem in način izposoje računalniške opreme. Kljub temu je ministrstvo predpis pripravilo pravočasno, a ga vlada ni sprejela.

Preveč potencialnih upravičencev in težave s količino opreme

V pojasnilu ministrstva, ki je vključeno v revizijsko poročilo, so zapisali, da predpis ni bil sprejet, ker se je med usklajevanji izkazalo, da je potencialnih upravičencev preveč. Zato je ministrstvo pristopilo k pripravi sprememb zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je bil sprejet marca 2024. Ta zakon določa, da se lahko za izposojo računalniške opreme v letih 2024 in 2025 prijavijo osebe, katerih otroci so v osnovni šoli in so prejemniki otroškega dodatka v prvem dohodkovnem razredu.

Vendar revizorji opozarjajo, da ministrstvo ni jasno opredelilo načina, kako je določilo količino 10.000 prenosnih računalnikov, niti ni izkazalo, da je to število temeljilo na zanesljivih podatkih. Ministrstvo je trdilo, da so upoštevali objavljene podatke o socialnih transferjih za leto 2022, vendar revizorji niso bili prepričani o zanesljivosti teh podatkov.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je zato pristopilo k pripravi Zakona o spremembah in dopolnitvi Zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je bil sprejet 26. marca 2024 in določa, da se lahko na javni poziv v letih 2024 in 2025 prijavijo osebe, katerih vsaj en otrok je vključen v osnovnošolsko izobraževanje in so kot upravičenci do otroškega dodatka uvrščene v prvi dohodkovni razred, kot ga opredeljuje zakon, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke, in zakon, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev.

Ministrstvo za digitalno preobrazbo

Zastarelost opreme in dodatni stroški skladiščenja

Ena od največjih kritik revizorjev je bila povezana s hitro zastarelostjo računalnikov in počasno razdelitvijo opreme. Računalniki so bili v celoti prevzeti do sredine novembra 2023, a do konca leta jih je bilo razdeljenih le 39, zaradi česar so nastali dodatni stroški skladiščenja. Poleg tega so že začeli teči garancijski roki in obdobje zagotavljanja rezervnih delov, kar dodatno otežuje učinkovito uporabo računalnikov.

Glede na to, da gre pri nakupu računalnikov za opremo, ki hitro zastari, zato mora biti razdeljena kmalu, ko je nabavljena, bi v navedenem primeru pričakovali, da bi ministrstvo za digitalno preobrazbo nakup prenosnih računalnikov časovno uskladilo s sprejetjem pravnih podlag, ki bi omogočile upravljanje mehanizma in način uresničevanja pravice do izposoje računalniške opreme ter s tem čim hitrejšo razdelitev nabavljenih prenosnih računalnikov,” so zapisali revizorji.

Odziv ministrstva: storili smo vse, kar je bilo v naši moči

Ministrstvo se je na poročilo Računskega sodišča odzvalo z navedbo, da so storili vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi pripravili osnutek uredbe in sprejeli zakonodajne spremembe, ki so bile potrebne za izvajanje mehanizma izposoje računalnikov. Poudarili so, da je Računsko sodišče po prejemu pojasnil delno spremenilo osnutek poročila.

“Na ministrstvu smo storili vse, kar je bilo v naši moči, da smo pravočasno pripravili osnutek uredbe o upravljanju mehanizma za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme ter izvedli in sprejeli zakonodajne spremembe, ki so omogočile izvajanje tega ključnega mehanizma za spodbujanje digitalne vključenosti najbolj ranljivih skupin,” so zapisali v izjavi.

Ministrstvo ni prejelo zahteve za predložitev odzivnega poročila, prav tako Računsko sodišče ni podalo nobenih priporočil.

Predsednica Računskega sodišča kritična: Nepotrebno zapravljanje proračunskega denarja

Predsednica Računskega sodišča Jana Ahčin je na novinarski konferenci izpostavila, da je ministrstvo računalnike kupilo na podlagi dogovarjanj, brez ustrezne pravne podlage in brez jasne opredelitve upravičencev do opreme. “Gre za opremo, ki lahko hitro zastara, zato je še posebej pomembno vedeti, kdo so upravičenci,” je dejala.

Ahčin se je vprašala, kakšna bo uporabna vrednost teh računalnikov, ko jih bodo dejansko razdelili, saj so skladiščeni že več mesecev. Opozorila je tudi na neupravičeno porabo proračunskih sredstev in poudarila, da bi morala vlada ravnati bolj skrbno.

“Tudi če je oprema namenjena socialno najšibkejšim, to ne upravičuje neupravičene porabe proračunskega denarja. To so javna sredstva, ki jih je treba obravnavati z vso dolžno skrbnostjo,” je poudarila Ahčin.

Postavila je tudi ključno vprašanje: “Ali bi doma to kupili in imeli na zalogi leto ali več, ne da bi vedeli, zakaj ste to kupili? Govorimo o petih milijonih evrov, kar ni majhen denar. To je velik denar za nakup računalnikov, za katere ne veš, kje bodo zaključili svojo pot.”

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: MDP RS

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja