Redno uživanje alkohola po 60. letu povečuje tveganje za zgodnjo smrt
Redno uživanje alkohola po 60. letu starosti je povezano s povečanim tveganjem za zgodnjo smrt, zlasti zaradi raka ali težav, povezanih s srcem in krvnimi žilami. To so ugotovitve nedavne obsežne študije, objavljene v znanstveni reviji JAMA Network Open, ki temelji na analizi zdravstvenih podatkov več kot 135.000 posameznikov. Ugotovitve te študije se pridružujejo številnim drugim nedavnim raziskavam, ki opozarjajo na resna zdravstvena tveganja, povezana z uživanjem alkohola, tudi v manjših količinah.
Nova spoznanja izpodbijajo dolgoletna prepričanja
Dolga desetletja so sporočila javnega zdravja poudarjala, da zmerno uživanje alkohola, ki ga običajno opredeljujejo kot eno do dve pijači na dan, ni nevarno in lahko celo koristi zdravju. Vendar so najnovejše raziskave to prepričanje postavile pod vprašaj. Strokovnjaki so nedavno odkrili napake v metodologiji prejšnjih raziskav, ki so privedle do zaključkov, da je zmerno pitje varno. Ta nova spoznanja so pokazala, da je tudi zmerno uživanje alkohola lahko povezano s pomembnimi zdravstvenimi tveganji.
V tokratni študiji so raziskovalci iz Španije analizirali podatke, ki so jih pridobili iz zbirke podatkov UK Biobank. Vzorec je vključeval več kot 135.000 ljudi, starejših od 60 let, ki so živeli v Združenem kraljestvu. Povprečna starost sodelujočih ob začetku raziskave je bila 64 let. Raziskovalci so primerjali zdravstvene izide občasnih pivcev in tistih, ki so vsakodnevno uživali alkohol.
Povečano tveganje za zgodnjo smrt
Študija je pokazala, da so največja zdravstvena tveganja opažena med občasnimi pivci in tistimi, ki so jih raziskovalci označili kot “visoko rizične” pivce. Občasni pivci so zaužili manj kot dve pijači na teden. Skupina “visoko rizični pivci” pa je vključevala moške, ki so v povprečju popili skoraj tri pijače na dan ali več, ter ženske, ki so v povprečju popile približno pijačo in pol na dan ali več.
Analiza je razkrila zaskrbljujoče rezultate:
- Visoko tvegano pitje je bilo povezano s 33 odstotki povečanim tveganjem za zgodnjo smrt.
- Prav tako je bilo povezano z 39 odstotki večjim tveganjem smrti zaradi raka.
- Prišlo je tudi do 21 odstotnega povečanja tveganja za smrt zaradi težav s srcem in ožiljem.
Tudi tisti, ki so uživali manjše in zmerne količine alkohola, niso bili brez tveganj. Zmernejše pivske navade so bile povezane z 11 odstotkov večjim tveganjem za smrt zaradi raka.
Socialno-ekonomski dejavniki in zdravje
Študija je pokazala, da so bili ljudje, ki so uživali manjše količine alkohola, a so imeli tudi druge zdravstvene težave ali so živeli v socialno-ekonomsko manj ugodnih razmerah, izpostavljeni še večjemu tveganju za zgodnjo smrt. To kaže, da socialno-ekonomski dejavniki igrajo pomembno vlogo pri vplivu alkohola na zdravje.
Raziskovalci so opozorili, da obstaja možnost, da je pitje vina ali pitje alkohola ob obrokih morda povezano z manjšim tveganjem. Vendar pa so pozvali k nadaljnjim raziskavam na tem področju, saj bi ti rezultati lahko odražali učinke bolj zdravega načina življenja, počasnejše absorpcije alkohola ali pa celo vpliv brezalkoholnih sestavin v teh pijačah.
Spremembe v odnosu do pitja alkohola
Nedavna anketa, ki jo je izvedel Gallup, je pokazala, da se odnos Američanov do vpliva alkohola na zdravje spreminja. Medtem ko 65 odstotkov mladih odraslih, starih od 18 do 34 let, meni, da ima pitje alkohola lahko negativne učinke na zdravje, se s tem strinja le 39 odstotkov odraslih, starejših od 55 let. Razkorak v pogledih med mlajšimi in starejšimi odraslimi je največji doslej, kar kaže na vse večjo ozaveščenost mlajše generacije o tveganjih, povezanih z uživanjem alkohola.
Nova študija jasno opozarja na resna tveganja, povezana z rednim uživanjem alkohola po 60. letu starosti. Kljub prejšnjim prepričanjem, da je zmerno pitje alkohola lahko varno, najnovejše raziskave kažejo, da vsaka količina alkohola povečuje tveganje za zgodnjo smrt, predvsem zaradi raka in bolezni srca ter ožilja. Starejši odrasli, zlasti tisti z drugimi zdravstvenimi težavami ali socialno-ekonomskimi dejavniki tveganja, bi morali skrbno premisliti o svojem odnosu do alkohola in po potrebi razmisliti o zmanjšanju ali opustitvi pitja.
[Vir: WebMed]; Senior24; Foto: Freepik