Čustvena inteligenca: Resničen konstrukt ali zgolj mit?

Čustvena inteligenca je v zadnjih letih postala osrednja tema v psihologiji in poslovnem svetu, pogosto opevana kot ključ do uspeha tako v osebnem kot poklicnem življenju. Od sposobnosti prepoznavanja in obvladovanja lastnih čustev do vplivanja na čustva drugih, čustvena inteligenca obljublja vpogled v kompleksnost človeških odnosov in vedenja. Vendar pa ostaja vprašanje: ali je čustvena inteligenca resnično veljaven znanstveni konstrukt ali zgolj privlačna, a neosnovana ideja?

Čustvena inteligenca je bila prvič popularizirana s knjigo Daniela Golemana iz leta 1995 z naslovom “Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ”. Goleman je čustveno inteligenco opisal kot sposobnost prepoznavanja, razumevanja in obvladovanja lastnih čustev ter zmožnost razumevanja in vplivanja na čustva drugih. Vključuje tudi sposobnosti, kot so empatija, samoregulacija, socialne spretnosti in motivacija.

Razprava o veljavnosti koncepta

Medtem ko je ideja čustvene inteligence privlačna, nekateri znanstveniki dvomijo o njeni veljavnosti kot znanstvenem konstruktu. Kritiki trdijo, da je koncept preširok in slabo definiran, kar otežuje njegovo natančno merjenje in uporabo v raziskovalnem kontekstu. Prav tako opozarjajo, da mnogi elementi čustvene inteligence prekrivajo obstoječe konstrukte, kot so osebnostne lastnosti, socialne spretnosti in klasični IQ.

Podpora iz raziskav… več na Govorica telesa.

Portal24; Foto: Pexels

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja